Provinsens fortrop på Gråbrødre Torv

Provinsens fortrop

Sammensvejsede olietønder eller septiktanke, der bliver stillet op uden for en 30-årig pebersvends bopæl er et udpræget provinsfænomen. Det skyldes måske, at de fleste, der bor i København, ikke lige kender en, der har en maskinstation, så man kan låne et køretøj til at køre lortet på losseren med. Måske skyldes det, at de fleste, der bor i København, synes, den slags er mega-whack.

Jeg kan derfor næsten kun anse denne peberbøsse-30-års-fødselsdags-lad-os-ødelægge-vores-gode-vens-dag-fordi-han-har-tilladt-sig-ikke-at-indtræde-i-ægteskabet-endnu-dims på Gråbrødre Torv i det indre København som en fortrop for en snarligt forestående provins-invasion. Så er I advaret.

May 13, 2010 Posted Under Brok, Småt, billede

7 Responses to “Provinsens fortrop på Gråbrødre Torv”

  1. Det er et venskab slut, hvis jeg nogensinde får sådan en.

  2. Nu kunne de nydelige unge mænd jo bare få sig nosset sammen til at blive gift med de kvinder de alligevel har boet sammen med i årevis – så var vi helt ude over problemstillingen ;-)

  3. Jesper Buhl says:

    Vi er jo nogle, der ikke mener ægteskabet er en særlig vigtig institution :)

  4. Det er også så dejligt uforpligtende at indtage den position :)

  5. Jytte Weiss Brinks says:

    Mon ikke det snarere er et symptom på, at KBH som Little Jutland holder glimrende stik? Måske er der mere bonderøvsprovins i KBH end I der bor derinde vil være ved (specielt fordi størstedelen af jer er produkter af selvsamme provins)? ;-)

    You can take the man out of suburbia, butcha can’t take suburbia out of the man!

  6. jdreng says:

    Jep, vi er mange, der er flyttet hertil fra provinsen, men personligt – og sådan tror jeg, der er mange, der har det, så forlod jeg jo netop provinsen for at komme væk fra olietønderne, spetiktankene, Din Tøjmand-stilen og så videre. Og uanset om den ovenstående ækelhed er lavet af en, der bor i København, så er det stadig et angreb på den frizone af provinsløshed, jeg føler, jeg har fortjent :)

  7. Jesper Buhl says:

    Jep. Det er sgu dejligt :)

Leave a Reply

  • Fjæsingen



    Jesper Buhl : Sidste Mary Anne Hobbs i nat. Har lidt tudefjæs på over det.
    (Wed Sep 8, 06:50).

  • Kalender

    September 2010
    M T W T F S S
    « Aug    
     12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    27282930